Mängimine taastatud sülearvutil, 1. osa: milliseid mänge saad eri mälumahu ja graafikaga mängida?

Kõigi mängude jaoks pole mängurisülearvutit vaja. Hästi valitud taastatud kontorisülearvutiga saab ka ilma eraldi graafikakaardita mõnuga mängida League of Legendsit, Valoranti ja teisi kergemaid mänge. Warzone’i, Marvel Rivalsi ja uuemate suuremahuliste tulistamismängude puhul on kõige tähtsam graafikakiip, seejärel RAM.

RAM-ist oleneb, kui sujuvalt mäng kulgeb ja kui sageli see katkeb. Graafikast oleneb, milliseid mänge arvuti üldse jooksutab. Eraldi graafikakaart on tavaliselt emaplaadile joodetud, nii et see tuleb välja valida juba sülearvutit ostes. Siin on juttu Windowsiga sülearvutitest ja neis endis mängitavatest mängudest 2026. aasta oktoobri seisuga.

Lähtu kõige nõudlikumast mängust, mida tahad mängida ka edaspidi. Kui mängid ainult League’i, piisab tagasihoidlikumast sülearvutist. Kui tahad mängida ka seda, mille sõbrad järgmisena ette võtavad, vali võimsam graafikakiip ja rohkem mälu varuks, sest sa ei tea ette, kui nõudlik see mäng on. Kaheosalise juhendi esimeses osas vaatame RAM-i, graafikat ja seda, mida konkreetse sülearvuti puhul kontrollida; teises võtame mängud ükshaaval ette. Alusta taastatud sülearvutitest, millega saad mängida ka oma kõige nõudlikumat mängu.

Milliseid mänge saab sülearvuti graafikaga mängida?

Integreeritud graafika asub protsessoris ja kasutab sülearvuti muutmälu. Eraldi graafikakaart on omaette kiip, millel on tavaliselt ka oma videomälu (VRAM). Seepärast vaata alati täpset mudelit:

  • Vanema kontorisülearvuti graafika (Intel HD või UHD 520, 620, 630): nendega saab mängida kergemaid e-spordimänge, sageli väiksema eraldusvõimega.
  • Vanem AMD Vega graafika (Vega 6–8): need on kergemate mängude jaoks parem lähtepunkt; jõudlus sõltub väga palju muutmälu kiirusest.
  • Intel Iris Xe (paljudes 11.–13. põlvkonna Core’i sülearvutites): sellega saab mängida kergemaid e-spordimänge; tulemus sõltub muutmälust ja sülearvuti graafikakiibile eraldatavast võimsusest.
  • Võimekam integreeritud graafika (Radeon 680M ja 780M): need on õhukese sülearvuti puhul märgatav edasiminek.
  • Uuem integreeritud graafika (mõned Radeon 880M ja 890M mudelid, Intel Arc graafika Core Ultra protsessorites): jõudlus erineb sülearvutiti, nii et hinda sülearvutit tervikuna.
  • Vanemad lihtsamad eraldi graafikakaardid (GeForce MX150 ja MX250): neil on küll oma videomälu, kuid mänguvõimekus jääb piiratud.
  • Mängugraafika baasklass (4 GB GTX 1650, 4 GB RTX 2050, 4 või 6 GB RTX 3050 Laptop): nendega saab mängida rohkem e-spordimänge ning ka mõnda nõudlikumat mängu, kui oled valmis järeleandmisi tegema.
  • Võimekam graafika 1080p jaoks (RTX 2060, 3060 ja 4050 Laptop, tavaliselt 6 GB; RTX 4060 Laptop, 8 GB): need on tänapäevaste mitme mängijaga tulistamismängude jaoks realistlik valik.

Mudelinimi võib eksitada. Ryzen 5 7520U kuulub küll „7000“ seeriasse, kuid selle vähem võimekas Radeon 610M ei ole samas klassis Ryzen 7 7840U-s oleva Radeon 780M-iga. Eraldi graafikakaart on tavaliselt emaplaadile joodetud, nii et võimsama kaardi saamiseks on enamasti vaja teist sülearvutit. Väline graafikakaart vajab sobivat ühendust, korpust ja toiteallikat. Enne selle kasuks otsustamist võrdle kogukulu mängurisülearvuti või lauaarvuti hinnaga.

Lenovo ThinkPad E14 äriklassi sülearvuti

Mida lisamälu muudab ja mida mitte

Mälu maht ja kiirus on kaks eri asja. Tüüpilise DDR4-sülearvuti üks 16 GB mälumoodul ja kaks 8 GB moodulit annavad sama mahu, kuid andmeedastuskiirus võib erineda. Integreeritud graafika kasutab protsessoriga samu mälukanaleid. Kui lisad ühe 8 GB mooduliga sülearvutile teise 8 GB mooduli, suureneb mälumaht ja sülearvuti hakkab kasutama korraga kahte mälukanalit. Kogu jõudlusvõitu ei saa seega panna üksnes 16 GB mahu arvele. Intel kirjeldab Iris Xe kahekanalilise mälu nõudeid; DDR5 ja emaplaadile joodetud mälu puhul kehtivad teised reeglid.

  • 8 GB: League või Valorant töötab sageli hästi, kui taustal on vähe programme. Kui korraga on lahti Fortnite, Discord ja brauser, võib mälupuudus hakata mängus katkestusi põhjustama. Rusti jaoks on see kehv lähtepunkt.
  • 16 GB: mälu jätkub tavapäraseks kasutuseks, sealhulgas häälvestluseks ja brauseri kasutamiseks. See on mõistlik algus ka tänapäevaste tulistamismängude jaoks.
  • 32 GB: üksnes League’i mängides on kiirusevõit väike, kuid Rusti, mahukama rööpkasutuse, voogedastuse ja salvestamise jaoks on rohkem ruumi.

Kui 16 GB muutmäluga sülearvuti reklaamis on Inteli graafika mälumahuks märgitud 8 GB, on see osa arvuti muutmälust, mitte graafikakiibi enda videomälu. BIOS-is graafikale eraldatud mälumahu suurendamine graafikavõimsust ei lisa. Kiirusel 60 kaadrit sekundis (FPS) kestab üks kaader umbes 16,7 ms, kiirusel 120 FPS umbes 8,3 ms. Üks 150 ms seisak on märgatav isegi siis, kui keskmine FPS näib hea. Ühtlased kaadriintervallid on sama tähtsad kui keskmine näit.

TechSpot piiras 2026. aasta jaanuaris Windowsile kättesaadavat mälu tavapärase seadistusega arvutis, kus olid avatud kuus Chrome’i vahekaarti ja Discord. RTX 5090-ga töötas Marvel Rivals 16, 32 ja 64 GB juures ligikaudu ühtemoodi, kuid 8 GB puhul hakkis sageli. 8 GB videomäluga graafikakaardi korral oli mälupuudus nõudlikel seadetel märksa suurem. Katset ei tehtud sülearvutiga, kuid see näitab, et vastus sõltub ka videomälust ja graafikaseadetest. Videomälu käsitleb põhjalikumalt AI-sülearvuti RAM-i ja VRAM-i juhend.

Mida mängida 8, 16 või 32 GB mäluga ilma eraldi graafikakaardita

Järgnevad hinnangud aitavad ostu kavandada, kuid ei ole jõudlustesti tulemused. Võrdlusaluseks on üks sülearvuti: Ryzen 5 5600H koos Vega 7 klassi integreeritud graafikaga, kaks mälumoodulit, korras SSD, Windows 11, Discord ja mõni avatud brauserivahekaart. Taastatud seadme jahutus, võimsuspiirangud, mälulahendus ja seisukord võivad tulemust mõlemas suunas mõjutada. Hea tähendab nauditavat mängu nimetatud seadetel, mitte püsivat 144 FPS-i. Mööndustega tähendab, et mängida tasub, kui oled valmis järeleandmisteks ja testid konkreetset sülearvutit. Nõrk tähendab, et mäng töötab, kuid pilt hakib või on udune. Ei soovita tähendab, et peamiselt selle mängu jaoks ei tasu sülearvutit osta.

  • 8 GB: lõpetad töö, jätad brauseri lahti ja käivitad League of Legendsi. League ja Valorant saavad hinnangu „Hea“ (1080p, madalad või keskmised seaded). Dota 2 ja Rocket League saavad hinnangu „Mööndustega“, Fortnite, Counter-Strike 2 ja Overwatch hinnangu „Nõrk“. Apex Legends ja PUBG jäävad kategooriasse „Ei soovita“. Mäng ise mahub mällu, kuid kõik muu kannatab, sest mängukäivitaja, brauser ja graafika peavad nappi mälu omavahel jagama.
  • 16 GB: League, Valorant, Dota 2 ja Rocket League saavad hinnangu „Hea“. Fortnite (Performance-renderdusrežiim), Counter-Strike 2 ja Overwatch saavad eraldusvõimega 720p–900p ning madalatel seadetel hinnangu „Mööndustega“. Apex Legends ja PUBG saavad hinnangu „Nõrk“. Kergemate mängude jaoks on mõistlik selle mälumahu juurde jääda.
  • 32 GB: mängude hinnangud jäävad samaks mis 16 GB puhul, kuid vahekaartidele, tööle ja vestlusele jääb rohkem ruumi. Graafika võimekus ei muutu. Warzone, Marvel Rivals, ARC Raiders, Battlefield 6 ja Rust saavad iga nimetatud RAM-i mahu korral hinnangu „Ei soovita“.

16 GB korral võiks kavandamisel lähtuda järgmistest keskmise FPS-i vahemikest, mitte garanteeritud miinimumidest: League 60–120, Valorant 60–120, Rocket League 50–90, Fortnite 35–70, Counter-Strike 2 35–65 ja Overwatch 35–60.

Võimekam integreeritud graafika avardab valikut. Notebookcheck mõõtis 2023. aasta novembris Radeon 780M-iga mängurisülearvutil Counter-Strike 2-s 1080p ja madalate seadetega umbes 102 FPS-i, keskmiste seadetega umbes 67 FPS-i. Mõõtmine tehti lühikeses korratavas mängulõigus, mitte reitingumängus. Sama graafikaga õhukese kontorisülearvuti kaadrisagedus võib olla madalam. Sellegipoolest võib 16 GB ja Radeon 780M-iga sülearvuti olla mängimiseks parem ost kui vanem 32 GB mudel Vega või UHD graafikaga.

Eraldi graafikakaardiga sülearvuti: mida mängida 8, 16 või 32 GB mäluga

Võrdlusaluseks on sama sülearvuti, nüüd hästi jahutatud korpuses ja 6 GB videomäluga RTX 3060 Laptop GPU-ga. Ka need hinnangud on prognoosid.

  • 8 GB: esmamulje on veenev, sest pilt on teravam ja liikumine sujuvam. League, Dota 2, Valorant ja Rocket League saavad hinnangu „Hea“, Counter-Strike 2, Overwatch ja Apex Legends „Mööndustega“. Fortnite, PUBG ja Warzone saavad hinnangu „Nõrk“, Marvel Rivals, ARC Raiders, Battlefield 6 ja Rust „Ei soovita“. Isegi kui FPS-i näit on kõrge, võib mäng hetkeks tarduda, kui jõuad mängus uude piirkonda. Seepärast arvesta juba ostes 16 GB-le ülemineku kuluga.
  • 16 GB: see on kõige otstarbekam lähtepunkt, kui mängid eri mitmikmänge 1080p eraldusvõimega. League, Dota 2, Valorant, Rocket League, Fortnite, Counter-Strike 2, Overwatch, Apex Legends, PUBG ja ARC Raiders saavad hinnangu „Hea“. Warzone, Marvel Rivals, Battlefield 6 ja Rust saavad hinnangu „Mööndustega“: vali madalad seaded ja tagasihoidlikud tekstuuriseaded ning testi konkreetset sülearvutit.
  • 32 GB: kõigi teiste mängude hinnangud jäävad samaks, kuid Marvel Rivals saab hinnangu „Hea“. Häälvestluse, brauseri ja pikkade mängusessioonide jaoks jääb rohkem mälu. Rust on kõige selgem põhjus 32 GB valida. 6 GB videomäluga kaart jääb siiski 6 GB kaardiks ja rahvarohke server võib protsessori endiselt üle koormata.

16 GB puhul võta ostu kavandamisel aluseks järgmised keskmise FPS-i vahemikud: League 120–220, Valorant 140–240, Rocket League 120–200, Fortnite 80–160, Counter-Strike 2 80–160, Overwatch 90–160, Warzone umbes 45–85 (1080p eraldusvõime ja kohandatud madalate seadete juures; vaja võib minna ülesskaleerimist) ja ARC Raiders umbes 60–110.

Notebookcheck testis 2025. aasta novembris ARC Raidersit Legion 5 Pro sülearvutil, millel olid Core i7-12700H ja RTX 3060 Laptop GPU. Lühikesel harjutusrajal mõõdeti 1080p juures umbes 144 FPS-i madalatel, 91 keskmistel, 70 kõrgetel ja umbes 38 Epic-seadetel koos kiirtejälitusega. Vanema Ryzen 5-ga sülearvuti ei pruugi mõõdetud kaadrisagedusteni jõuda, kuid seadete mõju kiirusele tuleb hästi välja.

Acer Nitro 5 mängurisülearvuti

Populaarsed võrgumängud ükshaaval: mida igaüks vajab

  1. aasta oktoobris kontrollitud mängutootjate miinimumnõuded ei taga mõnusat võistlusmängu. Praktilised RAM-i mahu soovitused eeldavad, et sülearvutil on sobiv protsessor, graafika ja SSD. Nõuete lehtedel on sageli lauaarvuti komponendid; RTX 3060 Laptop GPU pole sama toode mis lauaarvuti RTX 3060.
  • League of Legends: miinimumnõue on 2 GB; 8 GB-st piisab, kuid eelistatav on 16 GB.
  • Dota 2: miinimumnõue on 4 GB, kuid praktikas soovitame 16 GB.
  • Valorant: miinimumnõue on 4 GB; 8 GB-st piisab, kuid eelistatav on 16 GB.
  • Rocket League: miinimumnõue on 4 GB; 8 GB-st piisab, kuid 16 GB-ga on mugavam mängida.
  • Fortnite: miinimumnõue on 8 GB. Praktikas soovitame 16 GB, aga kui kasutad sülearvutit mängimise kõrval intensiivsemalt ka muuks, soovitame 32 GB.
  • Counter-Strike 2: miinimumnõue on 8 GB, kuid praktikas soovitame 16 GB.
  • Overwatch (ka Overwatch 2): miinimumnõue on 6 GB; mitmeks otstarbeks kasutatava sülearvuti puhul soovitame 16 GB.
  • Apex Legends: miinimumnõue on 6 GB, kuid praktikas soovitame 16 GB.
  • PUBG: Battlegrounds: miinimumnõue on 8 GB, kuid praktikas soovitame 16 GB. Kui mõõtmised näitavad, et mälu jääb puudu, vali 32 GB.
  • Call of Duty: Warzone: miinimumnõue on 8 GB. Alusta 16 GB-st, nõudlikuma kasutuse korral vali 32 GB.
  • Marvel Rivals: miinimumnõue on 16 GB. Sobivate seadete korral võib 16 GB-st piisata, 32 GB jätab aga rohkem vaba mälu.
  • ARC Raiders: väljaandja märgib miinimumnõudeks 12 GB ja soovituslikuks mälumahuks 16 GB. Soovitame samuti alustada 16 GB-st.
  • Battlefield 6: miinimumnõue on 16 GB. Alusta 16 GB-st või vali 32 GB, kui soovid rohkem vaba mälu.
  • Rust: miinimumnõue on 12 GB. Kui ostad sülearvuti just Rusti jaoks, eelista 32 GB.

Warzone’i nõuete lehel on soovituslikes süsteeminõuetes 12 GB ja võistlusmänguks ette nähtud nõuetes 16 GB. Marvel Rivalsi puhul on nii miinimum kui ka soovituslik maht 16 GB. Ostuotsust ei tasu siiski teha üksnes RAM-i järgi. Teises osas vaatame iga mängu eraldi.

Mida mängijad oma sülearvutitest räägivad

Mängija postitusest võib selguda, millal sülearvuti mängimist segama hakkab. Tehniliste andmete tabel seda ei näita. Need on üksikute mängijate kogemused, mitte statistika ega ülevaade sellest, mida kogeb enamik mängijaid:

  • League, Iris Xe-ga koolis kasutatud sülearvuti (r/summonerschool, mai 2023): 60 FPS-i piiranguga püsis kaadrisagedus ühtlasena, piiranguta oli see madalatel kuni keskmistel seadetel umbes 80–100 FPS-i; eraldusvõimet ega mälulahendust postituses ei mainitud.
  • League, 12. põlvkonna i5-ga Frameworki sülearvuti (foorum, september 2023): keskmistel seadetel näitas loendur 40–120 FPS-i, kuid mäng tundus väga katkendlik. Teine mängija sai välisel ekraanil 1080p ja keskmiste seadetega umbes 60 FPS-i.
  • Fortnite, kaks vanemat lauaarvutit (r/FortNiteBR, jaanuar 2023): kasutuses oli ligi 7,6 GB kogu 8 GB mälust ning pärast üleminekut 16 GB-le kadus enamik juhuslikke jõnksatusi.
  • Fortnite, GTX 1650-ga sülearvuti ja 8 GB RAM-i (r/GamingLaptops, september 2023): Cold Waris näitas sülearvuti umbes 60 FPS-i, Fortnite’is aga sageli vaid 30–40.
  • Warzone, Iris Xe-ga sülearvuti ja 16 GB RAM-i (Intel Community, september 2024): mängija nägi vikerkaarevärvilist maapinda ja mäng hakkis. 2025. aasta jaanuaris soovitas üks kasutaja seadistust, mis vähendab videomälu kasutust. Piisav RAM ei välista seega pildi kuvamise viga.
  • Marvel Rivals (PC Gamer, märts 2025; Steam Community, mai 2025): jaanuarikuise uuenduse järel töötas mäng ühes arvutis halvemini, kuni selle mälu suurendati 16 GB-lt 32 GB-le. Teised mängijad, kelle arvutites oli 16 GB mälu, said kokkujooksmistest lahti varjundiprogrammide kompileerimise valikut muutes või mängisid 1080p kõrgetel seadetel sujuvalt.
  • Rust, RTX 3060-ga sülearvuti ja 16 GB RAM-i (r/playrust, aprill 2026): postitaja sai enda sõnul umbes 50 FPS-i eraldusvõimega, mida ta kirjeldas poole väiksemana. Ühes 2025. aasta oktoobri r/playrusti postituses kirjutati, et 8 GB-lt 16 GB-le ja seejärel 32 GB-le ülemineku järel jäi katkestusi vähemaks; 2025. aasta augusti r/playrusti postituses kirjeldati aga uut 32 GB lauaarvutit, millel mäng kõvasti hakkis.

Iga kogemuse puhul küsi kolme asja. Mis veel vahepeal muutus? Teise mooduli lisamine võib võimaldada kahekanalilist mälu; abi võib olla ka taaskäivitusest või mängu uuendusest. Millisest mängurežiimist, serverist, eraldusvõimest ja versioonist jutt käib? Kas keegi näitas, mis probleemi põhjustas? Tugikogukondades räägitakse probleemidest rohkem kui õnnestumistest ning varasemad head kogemused ei kinnita, et mäng töötab ka praegu.

Mida eri uuendused muudavad ja mille puhul neist abi pole

Enne kulutamist tee kindlaks, mis jõudlust piirab:

  • 8 GB RAM-i ja piisav graafikavõimsus: lisa sobiv moodul või paigalda 16 GB mälu. Mälumaht suureneb ja mälu võib ka kiiremaks muutuda; graafikakiibi enda võimsus sellest ei kasva.
  • Kui 16 GB RAM-i ja võimeka graafikakaardiga mängides tekivad mälu nappides seisakud: kaalu 32 GB-d, kui oled kontrollinud mälulahendust ja seda, kas sülearvuti seda mälumahtu toetab. Kui mälu jääb üle, aga FPS on madal, proovi esmalt teisi seadeid ning kontrolli toidet, jahutust ja protsessorit.
  • 16 GB RAM-i ja vanem UHD graafika, Vega või Iris Xe: vanema UHD graafika puhul jääb graafikakiip ka mälu lisades samaks. Võimekama sülearvutiga saab mängida rohkem mänge. Kui sul on Vega või Iris Xe ja kerged mängud töötavad juba hästi, jäta olemasolev sülearvuti alles ja kuluta vaid konkreetse vajaduse korral.
  • 32 GB RAM-i, kuid nõrk graafikakaart või vähe videomälu: vaata pigem teist sülearvutit, sest sülearvuti graafikakaarti enamasti vahetada ei saa.
  • Algul kiire, hiljem aeglasem: kontrolli temperatuure, taktsagedusi, ventilaatoreid ja laadijat.

8 GB-lt 16 GB-le üle minnes ei pea sageli enam jälgima, milleks mälu jätkub, vaid saad lihtsalt mängida. Üleminek 16 GB-lt 32 GB-le jätab rohkem varu nõudlikeks mängusessioonideks, kuid kui senisest mälust juba piisab, ei pruugi sülearvutit kasutades vahet märgata. Enne mälu ostmist vaata konkreetse mudeli hooldusjuhendit: mõnel sülearvutil on kaks mälupesa, mõnel üks pesa koos emaplaadile joodetud mäluga ja mõnel pole ühtegi pesa. DDR4 ja DDR5 pole omavahel vahetatavad. AMD protsessoriga ThinkPad T14 Gen 3-l on kuni 32 GB emaplaadile joodetud LPDDR5 mälu, seega tuleb maht valida ostes. Legion 5 15ACH6H-l on seevastu kaks DDR4 pesa.

Enne ostu kontrolli kogu sülearvutit

Enne hindade võrdlemist küsi seadme täielikke tehnilisi andmeid:

  • Protsessor: küsi täielikku mudelinumbrit koos lõputähisega.
  • Graafika: kontrolli täpset mudelit, Laptopi tähist, videomälu mahtu ja võimsust, kui see on kirjas.
  • Muutmälu: kontrolli mahtu, moodulite arvu ja kiirust ning seda, milline osa mälust on emaplaadile joodetud ja mitu pesa on vaba.
  • Ekraan: kontrolli loomulikku eraldusvõimet ja värskendussagedust.
  • SSD: kontrolli selle mahtu ja seisukorda. 256 GB jääb Windowsi, mängukäivitajate ning ühe või kahe suure mängu kõrval kitsaks. 512 GB-ga on lihtsam, 1 TB sobib eri mängudest koosnevale kogule.
  • Laadija: kontrolli, kas selle võimsus on sobiv.
  • Jahutus ja aku: pikk mängusessioon näitab rohkem kui esimene minut.
  • Püsivara ja pesad: veendu, et pääsed seadetele ligi, sülearvutil pole ettevõtte halduslukku ning videoväljundid, USB, Wi-Fi ja Ethernet töötavad.
  • Tagastustingimused: veendu, et need jätavad korralikuks mängutestiks piisavalt aega.

Seisukorraklass kirjeldab sülearvuti välimust, mitte seda, kuidas see pika mängusessiooniga toime tuleb. Võta märge „testitud“ omaenda kontrolli alguspunktina. Taastatud seade on professionaalselt testitud, puhastatud ja korda tehtud, nii et seda on uuest raske eristada. Iga refurbed kaudu tehtud ostuga kaasneb vähemalt 12-kuuline garantii ja 30-päevane tagastusaeg. Arvuta kokku, kui palju sülearvuti mängimiseks valmis seadmine tegelikult maksab: sülearvuti ise, sobiv RAM, SSD vahetus, õige laadija, vajaduse korral aku ja võimalik hooldus. Valikut aitab kitsendada sülearvuti ostujuhend.

HP Victus Gaming 15 mängurisülearvuti

Windows, Secure Boot ja draiverid: kas mäng käivitub?

Isegi kui sülearvuti graafikavõimsusest piisaks mängu korralikuks jooksutamiseks, võib mäng käivitumata jääda. Kontrolli esmalt müügikuulutuse põhjal seda, mida saad, ning vaata tagastusaja jooksul kõik uuesti üle. Nõuded on kontrollitud 2026. aasta oktoobris; vaata ka iga mängu ajakohast süsteeminõuete lehte:

  • Turvanõuded: Windowsis vajab League of Legends DirectX 11 funktsioonide tuge ja TPM 2.0 tuge. Valorant vajab Windows 11 puhul TPM 2.0 tuge ja UEFI Secure Booti. Müüja väitest „Windows 11 on paigaldatud“ ei piisa: kontrolli, kas Valoranti petmisvastane tarkvara Vanguard käivitub. Warzone vajab TPM 2.0 tuge ja Secure Booti. Battlefield 6-l on eri mängurežiimidele täiendavad turvanõuded ning Fortnite’i turniiridel kehtivad lisareeglid.
  • Windows: Windows 10 tavapärane tugi lõppes 2025. aasta oktoobris. Kui mängu nõuete lehel on Windows 10 endiselt kirjas, ei tähenda see, et sülearvuti saab turvauuendusi. Kontrolli, milline Windowsi väljaanne on paigaldatud, ja veendu, et sülearvuti vastab Windows 11 nõuetele ning neist pole süsteemi paigaldamisel mööda hiilitud.
  • Muud süsteemid: Linux pole universaalne lahendus, sest League toetab Windowsi ja macOS-i. Samuti ei tasu eeldada, et Arm-protsessoriga Windowsi sülearvutil need mängud töötavad: siin on juttu x86-arvutitest.
  • Vanemad graafikakaardid: NVIDIA hakkas 2025. aasta oktoobrist GTX 900 ja GTX 10 seeria kaartidele välja andma ainult turvauuendustega draivereid; neid on kavas pakkuda kuni 2028. aasta oktoobrini. Nende kaartidega saab endiselt mängida. Turingi arhitektuuril põhinev GTX 1650 selle muudatuse alla ei kuulu.
  • Püsivara: kui püsivara seadetele ei pääse ligi või sülearvutil on ettevõtte halduslukk, ei pruugi nende mängude jaoks vajalikke turvafunktsioone saada kasutada.

Enne kui sülearvuti endale jätad, testi seda 45–60 minutit

Kui mängud ja draiverid on paigaldatud, mängi 45–60 minutit. Kui mõni probleem aja jooksul süveneb, testi kauem. Selleks ongi tagastusaeg.

  • Pane seadistus kirja: protsessor, graafikakaart, RAM-i maht ja mälulahendus, draiver, Windowsi versioon, laadija, energiarežiim, mängu versioon ja see, millist graafikakiipu mäng kasutab.
  • Pane pildiseaded kirja: väljundi ja renderduse eraldusvõime, renderdusrežiim, seadete eelseadistus, tekstuurid, ülesskaleerimine ja kaadrisageduse piirang. Lülita kaadrite genereerimine (funktsioon, mis lisab kaadreid juurde) välja. Oota, kuni varjundiprogrammid on ette valmistatud, ja peata allalaadimised.
  • Lase arvutil soojeneda: mängi umbes kümme minutit, enne kui salvestad mängulõigu, mida saad korrata.
  • Proovi nõudlikku olukorda: tihe lahing, rahvarohke maandumiskoht, suits või koormatud server; hea oleks mängida ka terve matš.
  • Lisa oma tavalised taustaprogrammid: hoia Discord ja brauser lahti ning lülitu mängult mõnele teisele rakendusele ja tagasi.
  • Kontrolli pikka mängusessiooni: mängi seni, kuni sülearvuti on korralikult soe, ja võrdle, kuidas mäng töötab siis ja kuidas see töötas alguses.
  • Muuda korraga ainult üht asja.

Sülearvuti läbib proovi, kui ka mängu kõige nõudlikumad minutid on sinu ekraanil ja valitud seadetega nauditavad, tavalised rakendused samal ajal lahti. Kui ei ole, lähtu sümptomist. Pidevalt madal FPS võib viidata graafika või protsessori piiratud jõudlusele, toitepiirangule või sellele, et mäng kasutab valet graafikakiipi. Lühikesed seisakud uues piirkonnas võivad tulla varjundiprogrammide ettevalmistusest, salvestusruumist või mälust. Aeglustumine 15–30 minuti pärast võib viidata kuumusele või kasvavale mälukasutusele. Kui tegelane hüpleb asukohtade vahel, kuid kaamera liigub sujuvalt, otsi põhjust võrguühendusest.

Milline sülearvuti sobib sinu mänguharjumustega?

  • League, Valorant ja Rocket League, kui tahad sülearvutit kaasas kanda: vali sobiv integreeritud graafikaga kontorisülearvuti, millel on 16 GB RAM-i. 8 GB vali vaid siis, kui oled valmis selgete piirangutega leppima või plaanid mälu uuendada. Kui eelarve lubab, kuluta lisaraha enne lisamälu ostmist parema protsessori, graafika ja ekraaniga ning paremas seisukorras sülearvutile.
  • Töö või õpingud, sekka Fortnite: otsi 16 GB kiire muutmäluga sülearvutit. Kui hind sobib, eelista võimekamat integreeritud graafikat. Vali eraldi graafikakaardiga mudel, kui sulle on battle royale’is oluline selgem ja ühtlasem pilt.
  • Mängid mitut populaarset tulistamismängu 1080p eraldusvõimega: vali võimeka graafikakaardi ja sobiva protsessoriga sülearvuti, millel on 16 GB RAM-i ja piisava mahuga SSD. Vali 32 GB siis, kui rööpkasutus või mõni mäng seda vajab.
  • Peamiselt Warzone, Marvel Rivals ja teised nõudlikud mängud: vali hoolikalt kontrollitud eraldi graafikakaardiga sülearvuti, millel on vähemalt 16 GB RAM-i ja mille mälu saad täiendada 32 GB-ni. Suuna lisaeelarve graafikale, videomälule ja protsessorile.
  • Rust nõudlikel serveritel koos teiste rakendustega: vali võimeka protsessori ja graafikaga sülearvuti, millel on SSD ning eelistatavalt 32 GB RAM-i.
  • Emaplaadile joodetud mäluga kontorisülearvuti, mida kasutad aastaid: vali ostes 16 või 32 GB ja kontrolli graafikat.

Sulle sobib kõige paremini taastatud sülearvuti, mille ka kõige nõrgem mängimiseks oluline osa tuleb sinu mängudega toime. 8 GB-st võib endiselt piisata, kui kasutad sülearvutit peamiselt kergemate mängude mängimiseks. 16 GB on kõige kindlam üldine lähtepunkt ning 32 GB annab juurde ruumi siis, kui sul on lisamälu vaja. Võimekam graafika ja parem protsessor võimaldavad mängida nõudlikumaid mänge. Teises osas vaatame neid mänge ükshaaval. Sirvi Lenovo, ASUSe, Aceri, HP või Delli taastatud sülearvuteid ja võrdle iga mudeli tehnilisi näitajaid oma mängude nõuetega.

Korduma kippuvad küsimused taastatud sülearvutiga mängimise kohta

Kas 8 GB RAM-i ja eraldi graafikakaardita sülearvutiga saab mängida League of Legendsit või Valoranti? Jah, kui muu riistvara sobib. Eespool toodud hinnangute järgi saab mõlemat mängu integreeritud graafikaga sülearvutil 1080p eraldusvõimega ja madalate seadetega mõnuga mängida ning 8 GB-st piisab, kui taustal on vähe programme. Discordi ja brauseri kõrval on 16 GB mugavam. Windows 11 puhul vajab Valorant ka TPM 2.0 ja Secure Booti.

Kas 16 GB RAM-i on sülearvutis mängimiseks piisav? Jah, enamiku võrgumängude jaoks. See on üldiselt parim lähtepunkt, League’ist Apex Legendsi ja ARC Raidersini. Rust, pikad mängusessioonid koos muude rakendustega ja mõned uuemad tulistamismängud võivad 32 GB-st kasu saada. Lähtu oma kõige nõudlikumast mängust.

Kas 32 GB RAM-i tasub mängimiseks ära? Ainult siis, kui sul on nii palju mälu vaja. Üksnes League’i mängides on lisavõit väike. 32 GB-st on kõige rohkem kasu Rusti mängides, Marvel Rivalsi jaoks mäluvaru soovides, paljusid rakendusi korraga kasutades või siis, kui sülearvuti mälu on emaplaadile joodetud. Võimekam graafikakaart parandab mängujõudlust sageli rohkem kui lisamälu.

Kas eraldi graafikakaardita sülearvutis töötavad Fortnite, Warzone või Marvel Rivals? Fortnite’i saab 16 GB RAM-iga mööndustega mängida, kui lepid madalama eraldusvõimega (720p–900p). Vanema integreeritud graafikaga sülearvutil ei tasu Warzone’i ega Marvel Rivalsi mängimisega arvestada, olgu RAM-i kui palju tahes. Uuemate ja võimekamate kiipide puhul kontrolli, kas need mängud konkreetsel sülearvutil töötavad.

Kas taastatud sülearvuti RAM-i saab uuendada või hiljem graafikakaardi lisada? RAM-i uuendamise võimalus sõltub mudelist. Kontrolli hooldusjuhendist, kas olemas on kaks pesa, üks pesa koos emaplaadile joodetud mäluga või pole pesi üldse. Uut mälu ostes veendu, et selle tüüp vastab sülearvutis kasutatavale mälule (DDR4 või DDR5). Sülearvutile ei saa tavaliselt hiljem graafikakaarti lisada ega olemasolevat vahetada, sest graafikakiip on emaplaadi osa. Võimsama kaardi jaoks on vaja teist sülearvutit.

Kas RTX 3060-ga sülearvuti sobib endiselt mängimiseks? Jah, paljude 1080p mitmikmängude jaoks mõistlikel seadetel. Notebookcheck mõõtis Core i7-12700H protsessoriga sülearvutil ARC Raidersis madalatel, keskmistel ja kõrgetel seadetel vastavalt umbes 144, 91 ja 70 FPS-i. RTX 3060-l on 6 GB videomälu, seega ära sea kõige nõudlikumates mängudes tekstuuride kvaliteeti liiga kõrgeks.

Miks mäng hakib, kuigi FPS-i näit on kõrge? Keskmine FPS peidab aeglased kaadrid. Üks 150 ms pikkune seisak on märgatav ka 90 FPS-i juures. Kontrolli, kas kaadriintervallid kasvavad järsult, mälu jääb napiks, mäng valmistab ette varjundiprogramme, salvestusruumi tõttu tekib viivitusi, kuumus aeglustab sülearvutit või võrguühenduses esineb viivitusi. Muuda korraga ainult üht asja.

Kas Valorant, Warzone või Battlefield 6 töötab igas Windows 11 sülearvutis? Ei. Need vajavad TPM 2.0 ja Secure Booti ning Battlefield 6-l on täiendavad turvanõuded. Kontrolli, kas kuulutuses on kirjas TPM 2.0 ja Secure Boot, ning proovi mäng tagastusaja jooksul käivitada.

Leia sülearvuti oma mängude järgi

Vali kõigepealt mängud, seejärel neile sobiv graafika ja RAM. refurbed on kauplemiskeskkond, kus müüjad annavad elektroonikale uue elu. 2023. aastal pälvis refurbed Austrias EY Scale-up of the Yeari üldvõitja tiitli. Iga ostuga kaasneb vähemalt 12-kuuline garantii ja 30-päevane tagastusaeg, nii et saad sülearvutit kodus testida.

EY Scale-up

Liitu esimest korda meie uudiskirjaga ja säästa 15 €!

Ära jäta enam ühtegi pakkumist vahele.

Teavet isikuandmete kasutamise kohta leiate meie privaatsuspoliitikast.